CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Cesta kolem světa za 120 dní
Islandský jihovýchod: Skaftafell, Jokulsarlón, Hofn, Hengifoss

5. den: 15. 9. Východní Island - Hengifoss

Z následujících dnů se už nedochovala ani čárka a až k Myvatnu si nic mimořádného zpaměti už vybavuji jen ovce a klikatící se silnice. Tak ale něco vyvařím podle fotek a googlu.

Ráno okoukneme přístavní Hofn a po divokém pobřeží uháníme dál. Občas se cesta sotva nacpala do suťovišťového svahu hor padajících rovnou do moře. Drobná zastávka v Djupivoguru, který láká na svoji promenádu se sochami vajec. Ehm. Pak tu jsou ještě dva starší baráky s kavárnou a výstavkou a barevné přístaviště. Doposavad ale bylo pobřeží víceméně rovné s řadou pláží přerušovanými spíše jen deltami řek a lávových proudů. Teď se ale noříme do světa fjordů a hluboce zařízlých zátok a údolí. Posun o 3 vzdušné kilometry tak znamená 50kilometrovou zajížďku. I když zde naštěstí tu největší jde objet po drsnější šotolinové 939 podél kaskády vodopádů přes krásné sedlo Berufjordur do zas jiného světa drsné severské krajiny.

Island

Island
Islandské baráčky

Island

Island
Přes průsmyk nad Berufjordurem

Ušetřené kilometry tak můžeme vyplýtvat hned o kus dál na objetí jezera Lagarfjot. Podél něj jsou dokonce regulérní lesy, které ani nesedí do stokrát opakovaného islandského rčení o tom, co dělat, když se ztratíte v lese (stoupnout si). Je tu nějak klidněji, dokonce snad vykouklo i slunce, tak na pobřežním piknikovišti sušíme stan. Ani dnes nemůžeme být ale bez vodopádu. Slušného macka Hengifoss máme akorát po ideální hodinové túrce, které nejprve vede po hřbetu kaňonu s výhledem na menší vodopád Litlanesfoss mezi čedičovými sloupy, aby se následně zahučelo do něj. Po kamenech lze případně doskákat až k laguně pod ledovcem. Cestou kecáme s jednou turistkou, dámy to otáčí na vyhlídce a já jdu sotva srostlý kotník řádně prověřit až pod vodní stěnu v amfiteátru rovnou třetího nejvyššího islandského vodopádu (128 metrů). Jen by mě zajímalo, kolik deště by si ještě ten vodopád představoval, aby se přiblížil vodnatosti z těch fotek všude.

Island

Island
Litlanesfoss mezi čedičovými sloupy

Island

Island
Cesta k Hengifossu

Zde jsme také nejblíže momentálně aktivnímu vulkánu Barbarbunga, která na noc decentně rozzářila obzory útrob ostrova. Kvůli ní také zavřeli většinu silnic dál do vnitrozemí. Před Egilstadirem uhýbáme k jezeru na pěknou luční zašívárnu a premiérově stavíme stan za světla. Zatímco Zuzu už zase klepe kosu ve spacáku, já ještě lezu do jezera. Ale ta koupel v ledovcových jezerech nějak ztrácí glanc proti předchozím dvěma nocím v hotspringách.