CESTOVÁNÍ

TravelInfo


Miras.cz - Cestování - Japonsko

JAPONSKO 2016

- 1 -   Nezáživný praktický úvod
- 2 -   Kyoto - Nara - Arashijama
- 3 -   Miyajima - Hirošima
- 4 -   Himeji - Osaka - Universal Studios
- 5 -   Japonské Alpy
- 6 -   Vlakem mezi sakurami
- 7 -   Fuji Five Lakes a Tokio
- 8 -   Polsko: Varšava - Gdaňsk - Wroclaw - zhodnocení


Po nedávné cestě kolem světa se stanovila dodatková šestibodová cestovní mapa, které měla vymést zbývající hlavní kulturní destinace ke zkompletování globálního obrázku. Uvedené destinace se hodily do merku na letenkových webech a číhalo se na akce. A Japonsko na sebe nenechalo dlouho čekat.

Japonsko je taková klasika, o které máme nějakou představu, ale vlastně nevíme konkrétně skoro nic. Když bych měl vyjmenovat města, dá jich člověk sotva osm. Tokio a Osaka ještě ok, pak tu máme Sapporo a Nagano díky olympiádám, Fukušimu a Kóbé kvůli zemětřesení a Hirošima s Nagasaki kvůli atomovce, a to není nic moc. Se slavnými stavbami je to ještě horší, konkrétní se vybaví dvě – pár červených klád na moři (a stejně jsem nevěděl, že je to nějaká Icukušima na ostrově Miyajima) a ohořelé ruiny A-dómu v Hirošimě. Plus vytanou obrysy nějakých pagod, chrámů a hrady, které se ale mohou nebezpečně brzo okoukat. Hodně ale přidají zahrady a parky, kor na jaře či na podzim. Příroda vůbec je skvělá všude, ale tady jsem se k ní bohužel moc nedostal. A to je jí v Japonsku překvapivě dost. Většina území je dosti nepřístupná vysokými horami či aktivními sopkami, takže vyžít se tu v ní dá dost. I když někdo by řekl, že centrální Alpy jsou podobné „našim“ Alpy a speciálně kvůli nim se tam handrkovat nemusí.

Za šest a půl tisíce zpáteční letenka z Evropy není špatná (s drobným příplatkem byl odlet z Prahy, návrat byl přes Varšavu do Curychu, což už se domů za pár stokorun dorazí). Odlet je sice skoro za rok, ale ve snad ideální dubnové jarní době (minimálně pro sakury). Letím polským Lotem a premiéru budu mít i v Dreamlineru. Nakonec během celého roku těch akcí či chybek na lety kolem šesti tisíc z Evropy bylo hned několik. Ale i jinak ty letenky už moc drahé nejsou a dají sehnat kolem jedenácti tisíc. Jedu na dva a půl týdne. Nakonec týden stačil na vymetení základních „must see“ objektů, druhý týden sebralo zemětřesení, které znepřístupnilo ostrov Kjůšu se všemi mými plány na horské túry, takže pak už jsem se jen poflakoval po severní půlce hlavního ostrova.

Z Varšavy nakonec padlo očko na letenku za 55 Kč do Gdaňsku. Pravda, přiblížení k domovu to není příliš velké, ale aspoň se konečně vymetla trojice hlavních historických polských měst na dalších pět dní.

Jedu sám a ani nikoho jsem nehledal, protože je mi jasné, že tohle bude o lítání po památkách, které by rychle přestalo kohokoliv bavit (a přestalo i mě). Pro snížení budgetu je zde druhá osoba navíc docela zbytečná (všude je možnost spaní pro jednoho, cestování hromadnou dopravou, naprostá bezpečnost), tak si zbytky dobrovolníků ušetřím do Afrika a Íránu.

Trasa

13. 4. – 5. 5. 2016
Praha – Varšava – Narita, Kyoto, Nara, Arashiama, Miyajima, Hiroshima, Himeji, Akaši-Kaikjó, Osaka, Universal City, Tokio, Kiso-Fukushima, Magome-Tsumago trail, Nagiso, Matsumoto, Nagano, Joetsu, Akinu, Iwadene, Ajigasawa, Hirosaki, Hakodate, Kumamoto, Fukuoka, Tokio, Fuji Five Lakes, Kawagushiko, Fuji Q Highland, Tokio – Varšava, Sopoty, Gdaňsk, Vratislav – Praha

Cena: 28.000 Kč (17 dní vč. letenky Praha - Tokio - Varšava + 5 dní z Polska do Prahy 1500 Kč a japonské kolotoče 2500 Kč)