CESTOVÁNÍ

Info o zemích

TravelInfo

Miras.cz - Cestování - Makedonie & Kosovo

Makedonie & Kosovo 2007

Řecko, Makedonie, Albánie, Černá Hora, Kosovo, Srbsko, Maďarsko

- 1 -   Praha - Soluň
- 2 -   Skopje - Glumovo - Matka
- 3 -   Kaňon Matka - Skopje
- 4 -   Ohrid
- 5 -   Heraclea - Bitola
- 6 -   Tirana - Skadar
- 7 -   Ulcinj - Velika plaža
- 8 -   Kosovo - Peja - Rugova
- 9 -   Kosovská Mitrovica - Lesak
-10-   Skopje - Bělehrad - Budapešť - Praha


Letní cestovní krach tentokrát zavinila fešáčka ortéza a výlety do Brna či Berlína se cestopisného zvěčnění fakt nedočkají. Rumunsko si zase rok musí počkat. Ale jeden náhodný telefonát s bývalým spolužákem z Ústí, rozhodl alespoň o podzimní cestě. Mimojiné se zmínil o svých cestovních plánech, kde byla i Makedonie. A to je zemička, kterou bych bral taky, ale jaksi se vůbec nepočítalo, že by se někdy našel někdo, kdo by tam se mnou jel. Čili tohle jsem už nepustil.

Proč vlastně Makedonie? Fajn zemička, hory a Ohridské jezero, příjemný počas je tam i po skončení letní sezóny, ale naválu turistů se tam člověk nemusí obávat zatím ani nikdy jindy. Navíc při vybarvování navštívených evropských zemiček by v tomto místě zůstal povážlivě bílý flek. A díky lowcostovým letenkám do Soluně je to za rohem.

Takže v červenci se koupila letenka na začátek září do Soluně (SkyEurope za 99 Kč + taxy 8 stovek). Tehdy to byl jeden z posledních letů v letní sezóně, takže kdo s tímhle letěl do Řecka, musel počítat, že letadlem se zpátky už nevrátí. A s tím se počítalo, protože ze Soluně se chtělo dostat zpátky dom po pevnině. Trošku očíhnout Srbsko, zastávka v Budapešti a snad i do Kosova, ze kterého se nám taky už nějak vyklubal nezávislý státeček. A ideálně se ještě fláknout na dva-tři dny k moři do Černé Hory. Původní plán byl: Soluň - Bitola (MAK) - Ohrid - Skopje - Prizren (KOS) - Pež - Ulcinj (MN) - Bar - Bělehrad (SR) - Budapešt (U) - Bratislava (SK). Na dva týdny teda požehnaně. A to to ještě dopadlo jinak a například jsem se vrátil do svých sedm let starých stop v Albánii.

Trasa

9. - 21. září 2007
(Řecko) Soluň - (Makedonie) Skopje - Ohrid - Bitola - (Albánie) Tirana - Škodra - (Černá Hora) Ulcinj - Podgorica - (Kosovo) Pež - Mitrovica - Priština - (Makedonie) Skopje - (Srbsko) Niš - Bělehrad - (Maďarsko) Budapest - (Slovensko) - (ČR)