AKCIE

Fondy

Akcie v teorii

Akcie v praxi

Nástroje

Burzy a indexy


Miras.cz - Akcie - Investování - Obchodování v ČR

Obchodování v ČR - poplatky

Zde popíšu trochu zkušeností s obchodováním samotným (pokyny, poplatky, trhy) Mojím prvním obchodníkem bylo Fio. I přes několik problémů u nich zůstávám už 20 let. Všichni ostatní mě totiž dříve nebo později naprdli více. Nicméně Fio bohužel v poslední době v naprdávání také nezaostává. Dnes se samozřejmě už obchoduje vše přes internet. Ale, na rozdíl od jiných, k Fiu může přijít osobně i tetka z Orlických hor pro čerstvou dávku ČEZu a zadat pokyn osobně. Mají asi 70 poboček díky akvizici RM-systému, kde nyní sídlí Fio banka.

Uváděné poplatky jsou z ceníku pro elektronické obchodování přes eBrokera. Slouží pouze pro orientaci a mohou se samozřejmě různě měnit. Informace o aktuálních kurzech a stavu nabídky a poptávky na všech českých trzích najdete například na www.akcie.cz či na stránkách BCPP (www.pse.cz).

Po ukončení činnosti Brokerjeta (jak Česká spořitelna nevydělává miliardy na poplatcích, jsou jí i sebezajímavější klienti přítěží) zbývá v Čechách výběr prakticky jen mezi Fio a Patrií vlastněnou ČSOB. Fio je na poplatích i v průběhu držby jednoznačně levnější (až o polovinu u zahraničních akcií), Patria má lepší servis v případě jakýchkoliv mimořádných událostí, na které Fio nedokáže reagovat a poskytnout klientům jakoukoli informaci o dění na vlastněných akciích, při které je třeba konat (připisování práv, úpisy...). O tom se většinou dovím díky držbě stejných titulů na Patrii, a zatímco tam stačí jeden telefonát, u Fia je vše na dlouhé lokte a dokonce je třeba osobních návštěv na pobočce, což je v dnešní elektronické době naprostý nesmysl.

Poplatky za nákup

Oblíbeným strašákem rádobyporadců je, že obchodování na burze je jen pro velké obchodníky, protože se na burze platí veliké poplatky. To je nesmysl. Hlavní riziko je, aby investoři nezačali kupovat akcie sami a nezjistili, že investiční fondy jsou jen drahé a nevýkonné.

Vnitřní hranice, kolik by neměl nákupní poplatek přesahovat, je do 3 % z objemu nákupu (v reálu ale činí jen do půl procenta). Pokud byste investovali do akciových fondů, zaplatíte vstupní poplatek většinou kolem 3 až 6 %, tedy více než když nakoupíte akcie sám. Navíc fondy Vám budou ubírat z investice další 2 procenta každý rok jako správcovský poplatek.

Nutné platby před prvním nákupem akcií jsou 0 Kč, jak u českých tak zahraničních. Poplatek za obchod se platí buď paušálem (USA 8-10 $, Německo 8-10 €) nebo podle velikosti obchodu (BCPP, RMS) - ale i zde bývá omezen maximální výší. Celkovou výši poplatku ovlivňuje také případný poplatek za podání pokynu k obchodu (u elektronicky podávaných pokynů by být neměly) a určení minimální výše poplatku. Pozor také u některých obchodníků na poplatky, které přímo s obchody nesouvisí (vklad peněžních prostředků, převod a konverze peněz do zahraničí).

Poslední dobou také nabývají na významu poplatky za držbu cenných papírů. U akcií obchodovaných v Praze jsou účtovány centrálním depozitářem (což strhne obchodník). U dalších burz záleži na obchodníkovi, někdy jen přeúčtovává čistě náklady, které sám platí, jindy si k tomu evidentně něco a dost přiráží (Patria). Brokerjet si strhává i poplatky za připisované dividendy. Naopak u Fia se zatím platí kromě českých akcií jen za polské (minimálně 3 zlotý měsíčně) a některé ADR.

BCPP

V praxi se na pražské burze obchoduje jen se cca. patnácti společnostmi (nejvíce pak ČEZ, O2, Erste, Komerční banka a VIG). Není určena žádná minimální velikost obchodu. Limit je jen v minimálním poplatku za obchod (50 Kč). U bluechips není problém s likviditou.

Poplatky jsou konstruovány u internetových obchodů jako:
podání pokynu zdarma (v případě osobního podání 100 Kč)
+ procentní poplatek za obchod (0.35 %; minimálně 40 Kč)
+ procentní poplatek burze. (0.01-0.04 %; minimálně 10 Kč).
Při nákupu akcií za 100 tisíc je poplatek 360 Kč, při nákupu za 10 tisíc pak 50 Kč). Pro srovnání, při uzavření stavebního spoření s cílovou částkou 100 tisíc je poplatek 1000 Kč, při nákupu největšího českého akciového fondu ING za 100 tisíc pak dokonce 3800 Kč.

BCPP pracuje v časovém režimu T+2, což znamená, že peníze za prodané akcie se připíšou až 2 dny po zobchodování pokynu a stejně tak i akcie jsou přepsány až 2 dny po zobchodování (a naopak). Na toto pozor zejména při tzv. rozhodných momentech, např. pokud chcete koupit akcii kvůli dividendě, která se vyplácí vlastníkům akcií k 25. 6., musíte akcii fakticky nakoupit již o 2 dny dříve.

RM-systém

RM-systém je dalším burzovním organizátorem trhu s cennými papíry. Webové stránky jsou www.rmsystem.cz. Funguje podobně jako burza, ale s několika odlišnostmi:

Pokyny k obchodování lze zadávat osobně na pobočkách FIO banky, přes eBrokera Fia nebo telefonicky skrze několik málo dalších obchodníků. Konstrukce poplatku je podobná jako u BCPP, tedy 0.40 % z objemu obchodu. V případě režimu Easyclick pro mírně větší obchody standardizovaného množství pak 0.29 %.

Vysvětlení některých pojmů najdete v investorském slovníku