CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Bohemia Crest Trail
aneb Cesta kolem Čech za 53 dní

Východní Krušné hory na běžkách (10. etapa)

27. - 28. den (623 - 674 km) Telnice - Cínovec - Vítiška - Nová Ves

Teď mě čeká nejdelší český horský hřeben – přes 200 kilometrů skrz Krušné hory… krásný, drsný, zapomenutý kraj. Pod nimi i můj druhý domov. Jenže je krásný ve své prázdnotě, což sebou přináší i menší koncentraci nějakých těch jasných hotspotů a cílových bodů ve srovnání s ostatními horami. Žádné mohutné štíty, skály, hrady... Ale v celku to má své kouzlo. Navíc v zimě to dostává úplně jiný rozměr. A běžky se také počítají (doufal jsem zapojit do BCT i brusle přejezdem Lipna) a navíc jsem předpokládal, že na nich bude člověk rychlejší. Což normálně asi jo, kdybych ty dřevěná prkna akorát nekoupil a po dvaceti letech na ně nevlezl. Kromě kverulujícího chomutovského okresu hory spojuje Krušnohorská lyžařská magistrála, ale ve sněhu nějaká absence cest nevadí. Navíc pro běžky jsou Krušky právě svým profilem dost ideálním krajem podobně jako Jizerky. A na rozdíl od Bedřichova, tady se hůlkami neumlátíte a vyjedete až ke stopě bez těch protivných úvodních stoupání. Bohužel na sněhu byla jen tahle krátká etapa, najít jindy čas v zimě a ještě tak, aby byly pokryté celé hory, se už nepovedlo. Příště...

Celkem se Krušky rozdělily na tři etapy, první byla tahle na běžkách, druhá byl omyl na kole, který musím ještě napravit a třetí konečně poctivá pěší túra do Chebu. Jinak z Adolfova (od Děčíná až do Chebu) celé pohoří protíná i červená turistická značka (217 km). I když ta občas zbytečně kopíruje silničky a od hranic je trochu dále. Na přechod Krušnohorek i s geocachingem pak můžete použít i perfektní a podrobný popis od Čtyřhranky.

14. 2. 2017 Telnice – Cínovec – Vítiška

Trochu snížím návratový rádius a posunu se autem na základnu nedaleko Teplic, kde nechám auto pod dohledem Pavly. V Laboústí nabrat trochu zásob a zas busíkem do Telnice, odkud jsem vyrazil před dvěma měsíci na mlžnou tour k Labi. Dnes vše jinak, na opačnou stranu, všude je bílo a nad hlavou slunce.

Na úvod je třeba vystoupat sjezdovku po zapadlé silnici na Adolfov. Odsud ale už začínají nádherné nekonečné a řádně zasněžené pláně. Kolem se prohánějí ve větru skiboardisté a na obzoru Komáří vížka s obědem a nejdelší osobní lanovkou v Čechách.

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Krušnohorské pláně

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Krušnohorska lyžařská magistrála

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Komáří hůrka

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Komáří vížka

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
České středohoří za doly

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Krušky k Cínovci

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Stopy

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Noc na Vítišce

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Mapa téhle zimní etapy

Krušnohorská magistrála se zakroutí do lesů, než se vyloupne u Cínovce. Další nádherný běžkařský úsek kolem 900 metrů na Cínoveckých slatích a lesem až k Vítišce, kde jsou dvě chaty. Domluvená noc moc jistá nebyla. Ale naštěstí se pokojíček i s pořádnou večeří v dřevěné chaloupce našel. To slavnější chata Vítiška s pověstí poslední dobou dost utrpěla.

Telnice - Komáří Vížka - Cínovec - Vítiška
Dnes 20.5 km, up 400 m, nejvyšší bod Komáří Hůrka 808 mnm, (od Hřenska 63 km a 3 dny)

15. 2. 2017 Vítiška – Fláje - Nová Ves

Ráno zase pěkně a na magistrále není ani skoro noha. A těch pár zbylých končí maximálně u zamrzlé přehrady Fláje. Jen škoda, že krásu planin narušují ty větrníky. Ale ona většina dneška je už stejně spíše v lesích. Údolí pod Kruškami se topí v mlze. Za Flájema konečně zas jednou přímo na hranici a podél potoka ve sněžných závějích dál šoupám nohama.

První civilizace dneška je v Mníšku – tradiční hraniční benzínka a Vietnamci s trpajzlíky. Dál už nejde vůbec nikdo, sněžné pláně jsou úplně vymrzlé a slunce se v nich odráží jako v zrcadle. Ze stopy uhnu a sjedu po polích přímo na hraniční zastávku v Nové Vsi v Horách už ve tři odpoledne. A to jsem dnes ušel, snad lze použít i odvážný výraz uběhl, přes 30 kilometrů.

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Ráno

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Přehrada Fláje

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Stopa

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Po hranici

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Když magistála skončí

Krušné hory

Bohemia Crest Trail
Namrzlé finále

Škoda, přeškoda, že mám na dnešek ještě nějaké společenské povinnosti. Mohl jsem to klidně dotáhnout ještě dalších 7 kilometrů až do asi pěkné a levné horské chaty Lesná a další den lehce na hlavní silnici na Hoře Svatého Šebestiána. Nebo ještě dál, chaty sice nejsou na každé louce, ale pro střechu nad hlavou se každý den dojít dá... vejprtský Yetti u Krušnoholky a pak už na Božídarsku o postel určitě nouze není. No nic, jedu busem do Litvínova, kde zkejsnu přes hodinu. U nádraží je tradičně jen smradlavá a plná hospoda, ale nějak to do dalšího vlaku do Řetenic přečkat musím.

Vítiška – Vrch Tří pánů - Fláje - Mníšek - Nová Ves
Dnes 30.5 km, up 300m (od Hřenska 93.5 km, 1450 v.m. a 4 dny).