CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

OMÁN
I. Maskat, Muttrah, Khayran

Takže máme letenku, vízum dostaneme na letišti po příletu za 20 ománských rielů… aha, tak ne. O půlnoci těsně před odjezdem ještě pro sichr koukám na web a od tohoto měsíce to změnili a je třeba si o vízum žádal elektronicky (evisa.rop.gov.om). Tvl, tahle zjednodušující elektronizace mě zabije. Místo za dvacku dostat štempl během minuty teď ve stresu hodinu vyplňuji nějaký formulář, posílám kartou něco v rozházeném čaji a čtyři hodiny čekám, jestli mi přijde potvrzující papír, bez kterého by mě nemuseli pustit ani do letadla. Ale přišel. Dnes je 10denní vízum za 5 OMR, delší 20 OMR.

Scházíme se odpoledne na letišti s Foxem, přelétáváme letadélkem Air Dolomiti do Mnichova, kde máme smrtících 40 minut na přestup. To se prostě normálně stihnout nedá, i když jsme se betonu dotkli včas, tak než vylezeme z letadla a následného autobusu do terminálu, je 20 minut pryč a gate dalšího letu se zavírá 20 minut před odletem. Máme jen příruční zavazadlo, tak si dáme zoufalý běh i s přejezdem vláčkem mezi terminály a nakonec nám zavřenou bránu odblokují a vyškrtlá jména zanesou zpět do letu. To jsou přesně ty typy, na které naprdle vždy čeká plné letadlo. Další let byl s ománskými aeroliniemi, kde se dostaneme slušný servis, jídlo i papuče s fuseklema.

Ománské letiště otevřeli tento měsíc, nové, vyvoněné a sterilní. Po chaosu ve vízových papírech nás nakonec pouští dál do vestibulu letištních nástrah. První jsou bankomaty, které mají jisté novum. Nejenže peníze nevydají a transakci zamítnou, ale ty chtěné peníze si z účtu stejně odečtou (nakonec po reklamaci to po dvou měsících banka vrátila). U přepážky autopůjčoven byla konečná pro sousední Francouze, kteří měli jen debetní kartu. Na celých 10 dní máme objednané auto za asi 6 tisíc a ze střechy letiště odjíždíme v ranní vedru vstříc vypálenému Muscatu.

Omán

Omán
Velká mešita sultána Qaboose

Omán

Omán
Opera

Omán

Omán
Qurum park

Omán

Omán
Pláž Qurum

Omán

Omán
Palác sultána Kabúse

Omán

Omán
Muttrah

13.4. Maskat

Hlavní ománské město Maskat s jedním a čtvrt milionem obyvatel se svými několika původními a srostlými částmi rozkládá na pobřeží Ománského zálivu. Začínáme u novodobé a klasické Velké mešity sultána Qaboose. Prohlédnout si její honosný interiér přetákající krystaly, kobercy a lustry mohou i nevěříci cizáci. Pokud není nejsvatější den. Tedy pátek. Tedy dnes. Takže nám zbývají jen venkovní hradby a novými parky osázená poušť. Přes operní pevnost, Qurum park s umělými vodopády se jedeme trochu popálit na téměř liduprázdnou pláž Qurum. Maskat je oddělen horskými pásy, ve kterých se staví nové rezidence, a které spojují nové dálnice, před nimiž si žádné velestrmější hora nemůže být jista svou existencí.

Další ze starých částí města je Mutrah s přístavem, promenádou Corniche s parky a několika pevnostními věžičkami a hlavně bludištěm nejstaršího arabského bazaru plného koření, zlata, koberců, lamp a všeho možného. Mezi černými hábity se tu prohání i bílé turistky jen v krátkých šortkách a nekoná se ani lov bazarníků na nové ovečky, takže docela klid.

O další kopec dál je starý Maskat. Zde už život téměř není, ale zato jsou tady nejvýstavnější paláce sultána Kabúse s několik muzei a portugalskými pevnostmi. Ale i sem už dorazila móda dvojích cen. Teď o podvečerní klid je to už stejně jedno. Po nakvartýrování se do hotelu se ještě vrátíme na průzkum nočního Muttrahu.

Prokliky na fotočlánečky na webu spolucestujícího Foxe
www.gigaplaces.com/clanek-zajimavosti-zapadniho-muscatu/
www.gigaplaces.com/clanek-corniche-v-muscatu/
www.gigaplaces.com/clanek-prohlidka-muttrahu/
www.gigaplaces.com/clanek-prohlidka-stareho-muscatu/

S ubytováním je to Ománu buď trochu kříž nebo úplně jednoduché. Na klasické baťůžkaření to zařízené není a levné hostely pro turisty tady snad ani nejsou. Nicméně klasické hotely s krásnými pokoji v bookingu nabízí každé větší město kolem 15 – 20 rialů za dvojlůžkový pokoj. Tady jsme měli jeden pěkný hotel Riyam s bazénem i pořádným snídaňovým nádlabem hned nad Muttrahem (22 OMR). Ale Omán nabízí i jinou variantu. A zdarma. Kempování. Asi v žádné jiné zemi jsem neviděl tolik domácích kdekoliv kempovat. Berou to s plným komfortem, s lucernami a na každém trochu zajímavém místě je spoustu místeček na přespání ať už v autě nebo ve stanech. A rozsáhlé pláže i hory spolu s minimální zalidněností těch míst nabízí fakt hodně.

14.4. Pláže a vody na východ od Maskatu

Celý den zas voda. Vypadneme z města na východ, kde se občasné pláže zaryjí do skalnatého pobřeží a osází oázou a luxusním hotelem. Ale těch pustých je zatím stále ještě víc. I když velkolepá výstavba slepých dálnic do pustých zálivů leccos naznačuje. Začínáme na Al Bustan, kterou z půlky obsadil Ritz Carlton. Nicméně sousední rybářská vesnička pod velkolepou budovou státního soudu ještě nabídne tradiční pohledy a prázdnou písečnou pláž. Až v Yiti je to konečně pusté, vesnička vybydlená s pár starousedlíky a výletníci se sem hrnou jen za skálou v moři. Dají se dál dělat hiky po skalách za zapomenutými pustými plážemi.

O pár kilometrů dál je Bandar Khayran - chráněná oblast ománských fjordů s členitými zálivy a erozí vykotlanými ostrůvky. K zálivům se už musí pěšky z viewpointového parkoviště nebo jachtou, takže na pláži jsme sami. Cachtot, průzkum pobřeží a mořského dna a den docela utíká.

www.gigaplaces.com/clanek-zastavka-v-yiti/
www.gigaplaces.com/clanek-vylet-na-bandar-khayran/
www.gigaplaces.com/clanek-vylet-na-wadi-dayqah-dam/

Údolní zkratka naláká na čerstvý asfalt, aby vzápětí dostal chevrolet pořádnou terénní průpravu v úzkém hlubokém kaňonu, kterým se pokračuje k přehradě Dayqah. Další rozeklané pobřeží, vodní hladina obrousila skály do jasných vrstevnic a jde si užít trochu vnitrozemských hor. Většině ale stačí piknikové stoly hned u hráze. My obsadíme krámek a debužírunk spácháme hned na asfaltovém parkovišti. Chlazené flašky sladojedů a sušenky mají všude v našich cenových relacích. Kebab tyčky za padesátník se v rychlých občerstveních podél cest najdou taky často. Vevnitř slouží většinou Indové a majitel a místní Ománec v bílém hábitu jen občas přijede vybrat tržby. Ománci lačnící po jídlu zas nevystrčí hlavu z klimatizovaného vozu a Indové poslušně improvizují s drive-inem. A jsou docela šťastní, když jim někdo aspoň poděkuje. Další zastávky z nabušeného itineráře už nestíháme a v noci hledáme za Bimmahem plácek u mořského pobřeží pod hvězdičkami, respektive pod střechou auta. Ty venkovní breberky lezoucí po spícím člověku nemám rád.

Omán

Omán
Bazar v Muttrahu

Omán

Omán
Pláž v Al Bustan

Omán

Omán
Bandar Khayran

Omán

Omán
Bandar Khayran

Omán

Omán
Přehrada ve Wadi Dayqah

Omán

Omán
..