- 1 - Nezáživný praktický úvod
- 2 - Kyoto - Nara - Arashijama
- 3 - Miyajima - Hirošima
- 4 - Himeji - Osaka - Universal Studios
- 5 - Japonské Alpy
- 6 - Vlakem mezi sakurami
- 7 - Fuji Five Lakes a Tokio
- 8 - Polsko: Varšava - Gdaňsk - Wroclaw + zhodnocení
Po nedávné cestě kolem světa se stanovila dodatková šestibodová cestovní mapa, které měla vymést zbývající hlavní kulturní destinace ke zkompletování globálního obrázku. Uvedené destinace se hodily do merku na letenkových webech a číhalo se na akce. A Japonsko na sebe nenechalo dlouho čekat.
Japonsko je taková klasika, o které máme nějakou představu, ale konkrétně toho zas tak moc nevíme. Měst by člověk dal sice ještě i osm, ale... Tokio a Osaka ještě ok, pak tu máme Sapporo a Nagano díky olympiádám, Fukušimu a Kóbé kvůli zemětřesení a Hirošima s Nagasaki kvůli atomovce, a to není nic moc. Se slavnými stavbami je to ještě horší, konkrétní se vybaví dvě – pár červených klád na moři (a stejně jsem nevěděl, že je to nějaká Icukušima na ostrově Miyajima) a ohořelé ruiny A-dómu v Hirošimě. Plus vytanou obrysy pagod, chrámů a hrady, které se ale mohou nebezpečně brzo okoukat. Hodně ale přidají zahrady a parky, kor na jaře či na podzim. Příroda vůbec je skvělá všude, ale tady jsem se k ní bohužel moc nedostal. A to je jí v Japonsku překvapivě dost. Většina území je pokrytá horami či aktivními sopkami, takže vyžít se tu v ní dá dost. I když někdo by řekl, že centrální Alpy jsou podobné „našim“ Alpám a speciálně kvůli nim se tam handrkovat nemusí.
Za šest a půl tisíce zpáteční letenka z Evropy není špatná (odlet z Prahy, návrat přes Varšavu do Curychu, což už se domů za pár korun dorazí). Odlet byl sice skoro za rok, ale ve snad ideální dubnové jarní době (minimálně pro kvetoucí sakury). Letím polským Lotem a premiéru budu mít i v Dreamlineru. Nakonec během roku bylo akcí a chybek na lety kolem šesti tisíc z Evropy hned několik. Ale i jinak letenky už moc drahé nejsou a dají sehnat kolem jedenácti tisíc. Jedu na dva a půl týdne. Nakonec týden stačil na vymetení základních „must see“ objektů, druhý týden sebralo zemětřesení, které znepřístupnilo ostrov Kjůšu se všemi plány na horské túry, takže pak už jsem se jen poflakoval po severní půlce hlavního ostrova.
Ze zpátečního letu unikám už ve Varšavě. Nejlevnější letenka z ní byla za 55 Kč do Gdaňsku. Pravda, přiblížení k domovu to není velké, ale aspoň se konečně vymetla ještě s Vratislaví trojice hlavních historických polských měst na dalších pět dní.
Jedu sám a ani nikoho jsem nehledal, protože je mi jasné, že tohle bude o lítání po památkách, které by rychle přestalo kohokoliv bavit (a přestalo i mě). Pro snížení budgetu je zde druhá osoba navíc zbytečná (všude je možnost spaní pro jednoho, cestování hromadnou dopravou, naprostá bezpečnost), tak si zbytky dobrovolníků ušetřím na Afriku a Írán.
13. 4. – 5. 5. 2016
Praha – Varšava – Narita, Kyoto, Nara, Arashiama, Miyajima, Hiroshima, Himeji, Akaši-Kaikjó, Osaka, Universal City, Tokio, Kiso-Fukushima,
Magome-Tsumago trail, Nagiso, Matsumoto, Nagano, Joetsu, Akinu, Iwadene, Ajigasawa, Hirosaki, Hakodate, Kumamoto, Fukuoka, Tokio,
Fuji Five Lakes, Kawagushiko, Fuji Q Highland, Tokio – Varšava, Sopoty, Gdaňsk, Vratislav – Praha
Cena: 28.000 Kč (17 dní vč. letenky Praha - Tokio - Varšava + 5 dní z Polska do Prahy 1500 Kč a japonské kolotoče 2500 Kč)